Ak Değirmen ihracatta hedef büyüttü

2009 yılından itibaren Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 4 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 5 bin metrekarelik alan üzerinde faaliyetlerini sürdüren Ak Değirmen, üretiminin yüzde 80’ini 20’ye yakın ülkeye ihraç ediyor.

A+ A-

Gaziantep/DÜNYA

Değirmen makinaları sektöründe 40 yıllık tecrübeye sahip olan Ak Değirmen Makina, ürettiği makinaların yüzde 80’ini ihraç ediyor. 20’ye yakın ülkeye ihracat yapan şirket, son yıllarda Dubai ve Cezayir’de önemli projelere imza attı.
Yıllık bazda 3 milyon dolarlık ihracat rakamlarına ulaşacaklarının bilgisini veren Ak Değirmen Makina firmasının ortağı Mehmet Çelebi, “Cezayir, Tunus, Kazakistan, Etiyopya, Gürcistan, Suudi Arabistan, Türkmenistan, Rusya, Suriye, Mısır, Dubai, Irak, Özbekistan ve Kırgızistan’da anahtar teslimi makinalar kuruyoruz. Sektörümüzde fazla iş yapan firma olmamasına rağmen, Dubai’de üç tane tesis kurduk. Cezayir’de bir yıl içerisinde 3 milyon dolarlık tesis kurduk. Yaşanan savaşa rağmen, Suriye’de altı yıl içerisinde beşinci tesisimizi kurduk. Şu sıralar Etiyopya’dan talepler alıyoruz ve bunları değerlendirme aşamasındayız. Yurtdışı faaliyetlerimizi artıracak organizasyonların içerisinde bu yıl daha fazla yer alacağız. Bu kapsamda hem iç pazar, hem de yurtdışı pazarlarda sektörümüzle ilgili fuarlara katılacağız. Geçtiğimiz aylarda İstanbul Tüyap'ta düzenlenen World Milltech'e katıldık. Fuardan güzel sonuçlar aldık, çok verimli bir etkinlikti. 20 ülkeye ihracat yapıyoruz; ancak pazarlarımızı çeşitlendirmeye yönelik araştırmalarımız devam ediyor” diye konuştu.

“40 yıllık tecrübeye sahibiz”
Her yıl yüzde 15-20 arasında bir büyüme hedeflerinin olduğunu açıklayan Çelebi, sektörde 40 yıllık bir tecrübeye sahip olduklarının altını çizdi. Çelebi, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Ak Değirmen olarak, 2004’te Gaziantep Küçük Sanayi Sitesi’ndeki 350 metrekarelik küçük bir alanda şirketleştik. 2005 yılında ilk ihracatımızı Kazakistan’a yapmaya başladık. İhracatla birlikte firmamız çok hızlı bir şekilde büyümeye başladı. Mevcut alanımızı sürekli büyütmek zorunda kaldık. 2009’dan itibaren Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 4 bin metrekaresi kapalı olmak üzere 5 bin metrekarelik alan üzerinde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Un, bulgur ve mercimek fabrikaları ile paketleme tesisleri olmak üzere anahtar teslimi fabrikalar kuruyoruz.” Üretimlerinin yüzde 80’ini ihraç ettiklerini anlatan Mehmet Çelebi, her yıl istikrarlı bir şekilde büyümeyi hedeflediklerini kaydetti. Çelebi, “Son yıllarda ülkemiz ve dünyadaki olumsuz gelişmeler neticesinde istediğimiz gibi büyüme sağlayamazsak da, 2018 yılında cirosal bazda yüzde 15-20 arası büyümeyi hedefliyoruz” dedi.

“Yeni bir tesis yatırımı yapacağız”
Orta vadede, üretim kapasiteleri ve çeşitliliğini artırmaya yönelik yeni bir tesis yatırımları olduğunu vurgulayan Çelebi, “Son yıllarda ekonomideki durgunluk olmasaydı, Gaziantep 5. Organize Sanayi Bölgesi’nde 2 milyon dolarlık bir tesis yatırımımızı yapıyor olacaktık. Bu planımızı tamamen sonlandırmadık. Ülkemizin ve sektörümüzün geleceğine olan güvencemiz tam. Bu nedenle, söz konusu yatırımımızı orta vadeli hedeflerimize koyduk ve mutlaka gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.
Ak Değirmen’in kuşaklar boyu devam eden bir firma olması için kurumsallaşmaya yönelik atılımlarının 2018’den itibaren artarak devam edeceğinin altını çizen Çelebi, 40 kişilik uzman bir ekiple üretimlerini sürdürdüklerini söyledi.
Makina sektörünün en büyük sorununun kalifiye personel eksikliği olduğunu ifade eden Mehmet Çelebi, “Makina sanayii, ülkemizin ekonomik anlamda gelişmesini sağlayacak en önemli sektördür. Ancak, sektörümüzde kalifiye personel bulmak konusunda çok zorlanıyoruz. İnsan gücü ve bilgisine dayalı bir sektör olduğumuzdan, bu yöndeki taleplerimize istediğimiz gibi cevap alamadığımızda geleceğe yönelik hedeflerimiz de sekteye uğruyor. Firma olarak intern mühendislerden faydalanıyoruz; ancak bu bizim ihtiyaçlarımızı tam olarak karşılamıyor. Sektör olarak hem mühendis, hem de ara eleman konusunda devletin teşviklerini artırmasını bekliyoruz. Örneğin; firmamızda emekliliği gelen personelimizi, alttan yetişen kalifiye personel olmadığı için emekliliğe sevk edemiyoruz.”