Ağaç işleme sanayicilerinden eğitime destek

AİMSAD, 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde belirlenen mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi, okul-sanayi iş birliğinin hızlandırılması projesine destek vererek, Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile iş birliği yapacak.

A+ A-

Ağaç İşleme Makina ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD), Türkiye’nin 2023 Eğitim Vizyonu çerçevesinde belirlenen mesleki ve teknik eğitimin geliştirilmesi, okul-sanayi iş birliğinin hızlandırılması projesine ilk somut desteği vererek, Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile protokol imzaladı. Protokol çerçevesinde, okulun Mobilya ve İç Mekan Tasarımı Bölümü Atölyesi’ne makina parkuru desteği veren AİMSAD, hem öğrencilere, hem de sektör çalışanlarına söz konusa alanda eğitimler verecek.

Erol: “Olmayanı başarmaya çalıştık”
Projenin çok farklı olduğunu ve çok zorlandıklarını söyleyen AIMSAD Başkanı Mustafa Erol, şunları aktardı: “Çünkü, olmayanı başarmaya çalıştık. AIMSAD Eğitim Komitesi bu konuyla ilgili çok çalıştı. Ortaya çıkacak projede çok zorlandığımız anlar olabilir; ancak başarmaya odaklanacağız. Bu proje önemli derecede artılar katacak ve sektörde ilk olacak.”
Türkiye’de en önemli mobilya imalat bölgesinin İstanbul olduğunu kaydeden Erol, “Artık sektörde; deri, cam ve mermer var. Yetişmekte zorlanıyoruz; ama aşacağız. Burada farklı ve nitelikli eğitimler yapmayı düşünüyoruz” dedi.

Kaçak: “Öğrencileri sanayicilerle buluşturacağız”
Makina parkuru hakkında bilgi veren AIMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak da, ev ve ofislerde kullanılan bir panel mobilyayı baştan sona üretebilecek bir atölye kurulacağını açıkladı. Kaçak, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Öğrencilerin yanı sıra, hafta içi akşam ve hafta sonu sektör çalışanları özel kurslar ile hem tasarımı öğrenecekler, hem de üretecekler. Öğrenciler arasından 2-3 kişilik kontenjan açıp, onları sanayiciler ile bir araya getireceğiz. Söz konusu öğrencilere, kıyafetten staj yeri ve istihdama kadar destek vereceğiz. Burada mesleki yeterlilik belgesi de vereceğiz. Projeyi İstanbul’un ardından Bursa, Ankara ve İzmir gibi illere de taşımayı planlıyoruz.”
Makinaları hibe etmediklerini, geçici kullanım için verdiklerini ifade eden Kaçak, “Bürokrasiye takılmadan 4-5 yıl sonra yeni teknolojiyi getirebilmek için bu yolu tercih ettik” diyerek sözlerini noktaladı.Büyükdede: “Marka olmuş bir okul”
Projenin sahibi AIMSAD’ın bir değer olduğunu söyleyen İstanbul Ticaret Odası (İTO) Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Büyükdede ise, “ Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi de marka olmuş bir eğitim kurumu. Biz de bu markayı daha da yukarılara çıkaracağız ve okulu lokomotif bir eğitim kurumu yapacağız” diye konuştu.

Cevahir: “Herkese çok büyük iş düşüyor”
Okul hakkında bilgiler veren Haydarpaşa Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Lütfü Cevahir, şunları aktardı: “44 dönüm arazi üzerine kurulu olan okulumuzda, 3 bin öğrenci ve 300’e yakın öğretmen bulunuyor. Bu laboratuvar belki de tüm Türkiye’ye hizmet edecek. Laboratuvar, sektörün kurduğu ilk sürekli eğitim merkezi olacak. Proje işin yüzde 20’sini oluşturuyor; bundan sonra herkese çok büyük iş düşüyor.”