Ağaç işleme makinaları sektörü fuarda buluşacak

Ağaç İşleme Makinası-İntermob Fuarları ve Promatt Özel Bölümü, 14-18 Ekim tarihleri arasında kapılarını ziyaretçilerine açacak. Etkinlik, REED Tüyap tarafından; AİMSAD ve MAKSDER işbirliğiyle organize ediliyor.

A+ A-

REED Tüyap tarafından; Ağaç İşleme Makina ve Yan Sanayisi İş Adamları Derneği (AİMSAD) ve Mobilya Aksesuar Sanayiciler Derneği (MAKSDER) işbirliğiyle gerçekleştirilen Ağaç İşleme Makinası-İntermob Fuarları ve Promatt Özel Bölümü, 14-18 Ekim 2017 tarihleri arasında Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırlayacak.

Özmert: “Sektörün geleceğinden eminiz”


Sektörün geleceğinden emin olduklarının altını çizen REED Tüyap Genel Müdür Yardımcısı Fatih Özmert, fuarlarda sektörün tüm paydaşlarının buluştuğunu ve ağaç işleme makinaları, mobilya yan sanayii ve aksesuarları alanında en yeni teknolojilerin yer aldığını söyledi. Fuarın Avrasya Bölgesi’nden sayısız sektör profesyonelini aynı çatı altında buluşturduğunu dile getiren Özmert, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Fuarlarımız her zaman, katılımcıların ve ziyaretçilerin beklediği bir platform olmayı başardı. Sektörün bilirkişilerinin konuştuğu ve tüm ihtiyaçlarına çözüm sunacak yeniliklerin yer aldığı bu platform, tüm endüstrinin bir araya geldiği, sektörle ilgili her türlü gelişmenin masaya yatırıldığı önemli bir buluşma noktası. Ayrıca, sektörün gelişimine de her zaman olduğu gibi önemli ölçüde katkı sağlayacak.”

Kaçak: “İthalat yüzde 38 düştü”


Gelinen nokta itibarıyla ağaç işleme makinaları ve yan sanayi sektörünün Türk makina sektörüne olan katkısının her geçen yıl artığını söyleyen AİMSAD Genel Sekreteri Arif Onur Kaçak, “Geçtiğimiz yıllarda sektörün yaklaşık büyüklüğü 190 milyon dolar oldu. Yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre üretimde yüzde 21 oranında büyüme kaydederek, 60 milyon dolar gibi bir rakama ulaştık. İlk yarı yıl ihracatında 43 milyon doları yakaladık. İthalatta ise, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 38’lik düşüş sağlayarak 28 milyon dolar bandında kaldık” diye konuştu.