Afkar Kalıp, Ar-Ge çalışmalarını aralıksız sürdürüyor

Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 2 bin 500 metrekarelik alan üzerinde kurulu tesislerinde faaliyetlerini sürdüren Afkar Kalıp Makina, Türkiye'de ilk ve tek olan sıvı sabun pompası üretimini gerçekleştirdi.

A+ A-

Gaziantep/DÜNYA

Bir yıl süren Ar-Ge çalışmalarının ardından Türkiye'de ilk ve tek olan sıvı sabun pompası üretimini gerçekleştiren Afkar Kalıp Makina, yıllık cirosunun yüzde 15'ini Ar-Ge çalışmalarına ayırıyor.
Yüzde 100 yerli olarak üretmeye başladıkları sıvı sabun pompasının 13 parçadan oluştuğunu söyleyen Afkar Kalıp Makina Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Atassi, “Ar-Ge çalışmaları bizim için hayati bir önem taşıyor. Bu yüzden yıllık ciromuzun yüzde 15'ini Ar-Ge çalışmalarımıza aktarıyoruz. 1 milyon 200 bin dolarlık yatırım yaparak entegre tesis kurduk. Ülkemizde hijyen sektöründe çok ciddi bir üretim var. Ancak, üreticiler ambalajlardaki pompa konusunda dışa bağımlı durumdalar. Türkiye'de söz konusu işle ilgili üretici yok. Biz de bu sorunu çözmek için üretim yapmaya başladık” diye konuştu.
Afkar Kalıp ve Afkar Plastik olarak iki alanda faaliyet gösterdiklerini belirten Atassi, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Kalıp olarak; medikal ürünler, kozmetik ürün kapakları, ambalaj ürünleri ve elektrik aksamları gibi birçok alanda plastik enjeksiyon kalıplarının yanı sıra, makina, makina parçaları ve ambalaj bıçakları üretiyoruz. Plastikte ise; medikal ve kozmetik ambalaj şişelerine çeşitli kapaklar ve Türkiye'de ilk ve tek olarak sıvı sabun pompalarını üretiyoruz.”

“İhracatımızı artırmayı hedefliyoruz”
Gaziantep Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 2 bin 500 metrekarelik alan üzerinde kurulu tesislerinde faaliyet gösterdiklerine değinen Atassi, kalıp üretimlerinin yüzde 50’sini; Suudi Arabistan, Katar, Kazakistan, Türkmenistan ve Cezayir’e gönderdiklerini açıkladı. Suudi Arabistan ve Ukrayna'da satış ofislerinin bulunduğunu kaydeden Atassi, yurtdışından daha çok müşteri bularak ihracatlarını artırmayı hedeflediklerini ifade etti. Atassi, “Bunun için fuarlara katılarak, dünyanın her yerinden plastik ürünler üreten firmalara ulaşıyoruz. Aynı zamanda plastik üreticisi olduğumuz için, bu görüşmelerde Türkiye'de üretilmeyen ürünleri seçerek üretmeye çalışıyoruz. Buradaki amacımız; ithal edilen ürünlerin miktarını azaltarak cari açığı düşürmeye destek vermek. Gelecek yıllarda da yatırımlarımız devam edecek” ifadesini kullandı.

“İşinde uzman bir ekibe sahibiz”
Teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiklerinin altını çizen Yahya Atassi, şöyle devam etti: “Ben ve ortağım Samir Naşef makina mühendisiyiz. Ortağım Amerika'da mastırını yaparak Yüksek Makina Mühendisi olmuş ve uzun yıllardır bu sektörde tecrübe kazanmıştır. Teknik ekibimiz, kalıp tasarımı ve üretimi konusunda uzun zamandır Ar-Ge çalışmaları yürütüyor. Teknik ekipmanlarımızı, makina parkurumuzu, yazılımlarımızı ve yöntemlerimizi sürekli yeniliyoruz. İşimizde mükemmeliyetçiyiz ve kalıplarımızın kusursuz olması için çok çalışıyoruz. Müşterilerimizle, üretilecek kalıbın fikir aşamasından nihâi ürünün elde edilmesine kadar her aşamada çözüm ortağı oluyoruz. Bunun dışında, satış sonrasında çok ciddi bir teknik destek veriyoruz.”
Firma olarak üretimin her aşamasını kendi bünyelerinde yaptıklarını bildiren Yahya Atassi, “Tesisimize metal hammadde olarak giriyor; mühendislik, tecrübe, teknik ekip ve ekipmanlarla katma değeri yüksek ürün olarak çıkıyor. Bu ürünleri ihraç etmemiz, aynı zamanda bilgi ve tecrübemizi de ihraç etmemiz anlamına geliyor. Ülkemizde birçok sanayi kuruluşu ne yazık ki, hammaddeden yarı mâmul ya da yarı mâmulden ürüne dönüşen üretim yapıyor. Bu tabii ki hafife alınmayacak bir şey; fakat bizim en büyük özelliğimiz, hammaddeden ürüne ulaşılan yolculukta üretimin her aşamasını kendimiz yapmamız ve ona katma değer katmamızdır” dedi.