Adnan Dalgakıran: “Yerli makina kullanımıyla ilgili kampanya başlattık”

Makina İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu, Sanayide Yüksek Teknolojiye Geçiş Programı kapsamında, sanayicilerin yerli makina kullanımı konusundaki bilincini artırmak adına TOBB ile birlikte görevlendirildi.

A+ A-

Yeşim ARDIÇ/ANKARA

Sanayide Yüksek Teknolojiye Geçiş Programı kapsamında, sanayicilerin yerli makina kullanımı konusunda bilincini artırmak için TOBB ile birlikte görevlendirilen Makina İmalat Sanayii Dernekleri Federasyonu (MAKFED), yeni bir kampanya başlattı.
Konu hakkında açıklamalarda bulunan MAKFED Başkanı Adnan Dalgakıran, şöyle konuştu: “Şimdi sıra bizde diyerek, yeni bir kampanya başlatıyor ve özel sektöre kendi makinanı kullan diyoruz.”
Kamu kurumlarının yerli makina tercihinin, özel sektör tarafından da örnek alınması gerektiğini ifade eden Dalgakıran, “Makina sanayii, 2017 yılında 14.6 milyar dolarlık ihracata karşılık 28 milyar dolarlık ithalatla enerjiden sonra 13.4 milyar dolarlık rakamla en büyük dış ticaret açığını veren sektör. Makina üretiminin yüzde 45’i ihraç edilmesine rağmen, iç pazarın ihtiyacının yüzde 70’i ithal ürünlerle karşılanıyor. İhracatın yüzde 17’sinin Almanya’ya, yüzde 52’si de AB’nin bütününe yapan sektör, bu durum Türk makina sanayiinin bir kalite göstergesi olarak kabul ediliyor” dedi.

“Tanıtım kampanyaları önemli sonuçlar verdi”
İç pazardaki yüzde 30 olan yerlilik oranının daha yukarı taşınmasının mümkün olduğunu anlatan Adnan Dalgakıran, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bu amaçla, ‘Türkiye’nin Makinacıları’ olarak yurtiçi ve yurtdışında yapmış olduğumuz tanıtım kampanyaları önemli sonuçlar verdi. ‘Tıkır tıkır’ Türk makinası kampanyamız halen kulaklarda. Bu çalışmalar ihracat artışımıza önemli katkı sağlamakla birlikte, iç pazarda da Türk makinası imajının güçlenmesine destek verdi.”
Çalışmalarının öncelikle kamu tarafında cevap bulmasının, sektöre memnuniyet ve moral motivasyon kazandırdığının altını çizen Dalgakıran, “Kamu alımlarında Türkiye’de yüzde 51 katma değerle üretilen makinaların tamamına, ithal olanlara karşı yüzde 15 fiyat avantajı sağlandı. Aynı zamanda, kamu yapım işlerinde kullanılan geniş bir kapsamdaki makina ve ekipmana yerlilik şartı getirildi. Bunun yanı sıra KOSGEB 2018 Yılı Makina Teçhizat Faiz Desteği’ne yine yerli ve yeni makina şartı getirildi. KOSGEB’in Stratejik Ürün Destek ve Tekno Yatırım gibi programlarında da yerli makinalar için yatırımcıya fazladan yüzde 15 destek veriliyor” diye konuştu.
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayide Yüksek Teknolojiye Geçiş Programı-Türkiye Makina Sanayi Zirvesi’nin İzmir’de gerçekleştirildiğini hatırlatan Dalgakıran, sözlerini şöyle noktaladı: “Etkinliğin sonuç bildirgesinde, sanayicilerin yerli ve milli ürün kullanma bilinci konusunda TOBB ile birlikte görevlendirildik. Şimdi sıra bizde diyerek, yeni bir kampanya başlatıyor ve özel sektöre kendi makinanı kullan diyoruz.”