Adnan Dalgakıran: “Tarım sektöründe 3.0 dönemi başladı”

Makina İhracatçıları Birliği, dünyanın en büyük tarım makinaları ve ekipmanları fuarı olan ve bu yıl ‘Yeşil Gelecek ve Akıllı Teknolojiler’ temasıyla düzenlenen Agritechnica’da Türkiye sanayiini temsil etti.

A+ A-

Dünyanın en büyük tarım makinaları ve ekipmanları fuarı Agritechnica, ‘Yeşil Gelecek ve Akıllı Teknolojiler’ temasıyla 12-18 Kasım 2017 tarihleri arasında Hannover’de gerçekleştirildi.
Etkinlikte Türkiye sanayiini temsil eden Makina İhracatçıları Birliği (MAİB) adına açıklamalarda bulunan MAİB Başkanı Adnan Dalgakıran, “Üretimde akıllı teknolojilerin ön planda olduğu Tarım 3.0 dönemi başladı” diye konuştu.

“Ülkelerin gelişmişliklerinin göstergelerinden biri”
Tarımsal üretimin gelişmiş ekonomilerdeki yerinin gittikçe derinleştiğini vurgulayan Dalgakıran, sözlerine şöyle devam etti: “Pek çok ülke, kaynakların ve çevrenin korunmasını gözeten sürdürülebilir tarım dönemini yakalayamaya çalışırken, üretimin niceliğinden ziyâde niteliğine odaklanan Tarım 3.0 dönemi geldi. Tarım 3.0’da üreticiler, teknolojik altyapı ve tarımsal bilgi birikimiyle üretim yapacak. Unutmayalım ki; modern tarımsal faaliyetler artık ileri ekonomiler için de gelişmişlik göstergesi.”
Dünyada son 10 yılda hiçbir malın fiyatının tarım ürünleri kadar değer kazanmadığının altını çizen Dalgakıran, “Tarımın ihracat değerlerine de doğrudan yansıyan bu gelişimini kendi lehimize kullanmak için; teknolojik yatırımları, üreticinin eğitimini ve kamu desteğinin niteliğini yeniden konuşmalıyız” diye konuştu.

“Tarım sektörü son yıllarda atılım yaşadı”
Türkiye’de tarımın son yıllardaki teşviklerle önemli bir atılım yaşadığına dikkat çeken Dalgakıran, Türkiye’de 2018 yılında tarıma yaklaşık 15 milyar liralık destek verilmesinin öngörüldüğünü ifade etti. Dalgakıran, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Diğer yandan, tarım makinalarının teknolojik açıdan iyileştirilmesi teşvikler kadar büyük önem taşıyor. Yerli üreticilerin tarım makinalarının rekabetçi özelliklere kavuşturulması için çalışmalıyız.”

“Eğitim ve teknolojiye öncelik vermeliyiz”
Tarım 3.0 kavramının Türkiye’de yerleşik hale gelmesi için eğitim ve teknolojiye öncelik verilmesinin büyük önem taşıdığını dile getiren Adnan Dalgakıran, “Dünyanın öncü tarım ülkelerine baktığımızda, uzun vadeli stratejiler ve politikalarla bu noktaya geldiklerini görüyoruz. Bizim de, stratejik planlamalarla aynı başarıyı yakalayacağımıza inancımız tam” diyerek sözlerini noktaladı.