ABG Ferforje ve Kalıp, yurt dışında da yatırım yapacak

Yeni tesislerini devreye almak için inşaat çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdüren ABG Ferforje ve Kalıp, 2017 yılında Sudan veya Nijerya’da da bir fabrika yatırımı gerçekleştirmeyi planlıyor.

A+ A-

Ferforje kalıpları ve makinaları imalatında gerek yurt içi, gerekse yurt dışında oldukça geniş bir referans listesine sahip olan ABG, 1994 yılından bu yana söz konusu alanda faaliyetlerini sürdürüyor. 2017’de Afrika’da yatırım yapmayı hedefleyen kuruluş, Sudan veya Nijerya’da bir fabrika yatırımı yapacak. Nijerya ya da Sudan’a fabrika
kurmayı hedeflediklerini belirten ABG Ferforje ve Kalıp Genel Müdürü Tuncay Dank, “Sudan’da yüzde 80 vergi uygulanıyor. Geçtiğimiz günlerde Türkiye’ye gelen heyette söz konusu vergi için iyileştirilmeler yapılacağı belirtildi. Önümüzdeki günlerde de, ülkeye gidecek heyetle incelemeler yapılacak. Sudan’da ve Nijerya’da iyi bir pazarımız var. Her iki ülkeden birinde fabrika kurmak istiyoruz” dedi.
2 bin 200 metrekarelik kapalı alana sahip olan fabrikalarını tamamlayıp, yeni yerlerinde hizmet sunmayı hedeflediklerini aktaran Dank, şu anda Ar-Ge çalışmaları devam eden makinalarının da olduğunu söyledi. Dank, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Söz konusu makinanın Ar-Ge çalışmalarını başarı ile tamamlayarak önümüzdeki günlerde piyasaya sunacağız. Ayrıca, patentli makinalarımızdan olan sıcak hat mini hadde dediğimiz, yuvarlaktan 6 x 12 ve kare çeken makinamızı müşterilerimizin isteği doğrultusunda sürekli
geliştiriyoruz.”

“Geniş bir referans listesine sahibiz”
Ferforje kalıpları ve makinaları imalatında gerek yurt içi, gerekse yurt dışında oldukça geniş bir referans listesine sahip olduklarını ifade eden Dank, 1994 yılından bu yana söz konusu alanda faaliyetlerini sürdürdüklerini açıkladı. Ferforje makinaları konusunda lider olduklarını dile getiren Tuncay Dank, şöyle devam etti: “Bizi rakiplerimizden farklı kılan en önemli özelliklerimiz; müşteri isteği ve sektörün ihtiyaçları doğrultusunda daha çok otomasyona yönelik ve daha az personelle, daha kaliteli ürünler imal edebilen makinalar üretiyor olmamız ve servis konusunda çok çabuk hizmet verebilmemizdir.”
Doğu Anadolu hariç tüm Türkiye’ye ve aynı zamanda 27 ülkeye hizmet verdiklerini aktaran Dank, 2016 yılını ise şu şekilde değerlendirdi: “2016, bizim için başlangıçta iyi bir seneydi. 15 Temmuz’dan sonra ciddi bir sıkıntıya girdik. Son iki aydır tekrar hareketlenme söz konusu. Makinacı olmamızın büyük bir avantajı var. 2017’nin bizim açımızdan çok daha iyi olacağı kanaatindeyim. Büyük hedeflere sahip bir firmayız. Önümüzdeki günlerde profil hatlarına da girmek istiyoruz. Şu anda inşaatı devam eden ve gelecek sene inşaatı bitecek olan yerimizin de birkaç sene içinde bize yetmeyeceğini öngörerek, kurulacak olan Makina İhtisas OSB’den 10 bin metrekare yer talep ettik.”

“Ar-Ge çalışmalarımız yoğun bir şekilde sürüyor”
Çiçekli profil hattı hakkında da bilgi veren Dank, “Çiçekli profil hattı için normalde profil hattınızın olması gerekiyor. Biz, her ülkede bulunan kutu profille çiçek ve köşe dövmesini yapabilen çok daha uygun maliyetli bir makina üreteceğiz. Şu anda Ar-Ge aşamasında olan bu ürün ile daha uygun fiyatla çiçek basar hale getiren bir makina
üreteceğiz” dedi.
Eleman sıkıntısını en aza indirmeyi hedefledikleri bir diğer makinaları hakkında da açıklamalarda bulunan Dank, şunları söyledi: “Ferforje sektöründe çok işçi kullanılıyor. Bu da, firmaları rekabet edemez konuma getiriyor. Biz; yuvarlak firmaşinin makinaya konulduktan sonra, ayrı ayrı kişilerce son haline getirilmesi yerine, bunun tek bir makina ile istenilen düzeyde kesebilir hale getirilmesini sağladık. Geliştirdiğimiz ürün ile, makinanın ağzına firmaşini verdikten sonra, otomatik olarak istenilen şekilde ürün hazırlanıyor. Böylece, eleman sıkıntısının çok fazla hissedildiği sektörde, çalışana gerek duyulmadan aynı kalitede ürün üretilebiliyor. Dünyaya en çok sattığımız ürün bu ve patenti de bize ait.”