ABB’den küresel inovasyon ve eğitim kampüsüne 100 milyon euroluk yatırım

ABB, B&R firmasının Avusturya’daki genel merkezinde endüstriyel otomasyona en büyük organik yatırımı yapıyor. 100 milyon euroluk yatırım tutarına sahip olacak gelecek odaklı inovasyon ve eğitim kampüsünün 2020’ye kadar tamamlanması planlanıyor.

A+ A-

B&R (Bernecker+Rainer Industrie-Elektronik GmbH) şirketinin devralınmasının duyurulmasından bir yıl sonra, İsviçre merkezli teknoloji grubu ABB, Avusturya'ya 100 milyon euro yatırım yapmaya hazırlanıyor. Söz konusu yatırım kapsamında, Yukarı Avusturya bölgesi Eggelsberg'deki B&R genel merkezinde son teknoloji bir inovasyon ve eğitim kampüsü inşa edilecek. ABB’nin 130 yıllık tarihinde endüstriyel otomasyon alanına yaptığı en büyük organik yatırım olma özelliğini taşıyan proje, Avusturya’da yaklaşık 1.000 yeni yüksek teknoloji iş imkânına temel oluşturacak.

“Geleceğin fabrikası için teknolojiler geliştirilebilecek”
Yeni inovasyon ve eğitim kampüsünde, ABB Ability tabanlı, akıllı ve bulut ağlı makinalar ve robotların büyük ölçüde özerk olarak üretilebileceği geleceğin fabrikası için teknolojiler geliştirilebileceğini aktaran yetkililer, “ABB bu yatırımla, kârlı büyümenin en önemli unsuru olarak tanımladığı yeni seviye stratejisini sistematik şekilde sürdürüyor. Şirket, araştırma ve geliştirme alanına yılda yaklaşık olarak 1,4 milyar dolar yatırım yapıyor. Kuruluş ayrıca, Ar-Ge ve uygulama teknolojisi alanlarında yaklaşık 30 bin çalışana istihdam sağlıyor. B&R’da bugün 1.000’den fazla kişi bu departmanlarda çalışıyor” dediler.

“35 bin metrekarelik alana sahip olacak”
Yeni Ar-Ge alanının 35 bin metrekarelik alanda kurulacağını ve bir dizi trend belirleme tesisine ev sahipliği yapacağını anlatan yetkililer, şöyle devam ettiler: “Alanda; endüstriyel kontrol sistemlerinden yapay zekâya kadar en yeni otomasyon teknolojilerinin geliştirilmesi ve test edilmesi için yapılan üstün Ar-Ge laboratuvarlarının yanı sıra, müşterilerin, partnerlerin ve çalışanların bu teknolojiler üzerinde eğitim görebileceği bir ‘Automation Academy’ de yer alacak. Kampüsün 2020 yılında faaliyete geçmesi planlanıyor. Kampüs tamamlandığında Eggelsberg, ABB’nin en büyük araştırma ve geliştirme merkezlerinden biri olacak. Böylece, dünya çapında ikinci en büyük endüstriyel otomasyon çözümleri sağlayıcısı, makina ve fabrika otomasyonundaki lider konumunu genişletmeye devam edecek. Yıkıcı teknolojilerin gelişimi, yıllık 20 milyar dolar büyüklüğe sahip bu oldukça cazip pazar segmentine hizmet edecek.”
ABB’nin 2017 temmuz ayında şirketi devralmasına kadar olan süreçte B&R’ın, makina ve fabrika otomasyonu için en büyük bağımsız ürün ve yazılım tabanlı çözüm sağlayıcısı olduğunu dile getiren yetkililer, “Şimdi ise şirket, ABB’nin ‘Endüstriyel Otomasyon’ alanına entegre edilmiştir ve küresel bir iş birimi olan ‘Makina & Fabrika Otomasyonu’ olarak işletilmektedir. Birleşik portföyleri ile ABB, endüstriyel otomasyonun tüm alanları için; ölçüm ve kontrol sistemlerinden sürücülere ve robotlardan dijitalleştirme ve elektrifikasyona kadar tek bir kaynaktan tüm teknoloji ve yazılım çözümleri yelpazesi sunan dünya çapındaki tek tedarikçidir” diye konuştular.

Spiesshofer: “Hârika bir başlangıç yaptı”
Avusturya Başbakanı ile Linz’de gerçekleştirdiği basın toplantısında düşüncelerini aktaran ABB CEO’su Ulrich Spiesshofer, B&R’ın ABB çatısı altında hârika bir başlangıç yaptığını ve beklentileri aştığını kaydetti. 1 milyar dolarlık gelir hedeflerine ulaşmaya çok yakın olduklarının bilgisini veren Spiesshofer, şöyle devam etti: “100 milyon euroluk yatırımımızla, B&R'ın başarı hikâyesinin dinamikleri ve köşe taşları olan inovasyonları ve çalışanları güçlendiriyoruz. Yeni araştırma ve geliştirme kapasitesinin yanı sıra, dünyanın dört bir yanından müşterilere, partnerlere ve çalışanlara eşsiz bir eğitim öğretim programı sunan ‘B&R Automation Academy’i de genişletiyoruz.”

Kurz: “İtici bir güç”
Lokasyona duyduğu bağlılık ile ABB’nin Avusturya’da otomasyon alanında pazar liderliğini kanıtladığını ifade eden Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, “Şirket, Avusturya’nın konum politikası ve uluslararası yönelimi üzerine özellikle önemli bir yatırım yapıyor. Bu, dijital endüstrinin kilit segmentinde bizi ön plana çıkarmak için bir başlangıç sinyalidir. Yüksek kâlifiye yeni iş olanaklarının yaratılması ve Avusturya’nın yüksek teknoloji bölgesi olarak pozisyonlandırılması adına itici bir güçtür” dedi.

Wimmer: “İnovasyon hızımızı daha da artıracağız”
B&R Genel Müdürü Hans Wimmer ise, konu hakkında yaptığı açıklamada şunları aktardı: “İnovasyon ve araştırma stratejimizin bir parçası da, üniversiteler, bilim üniversiteleri ve yüksek teknik eğitim kurumlarıyla olan iyi ilişkilerimizi daha da pekiştirmektir. Bu sayede, inovasyon hızımızı daha da artıracak ve teknoloji liderliğimizi hızla genişletebileceğiz.”

Rainer: “Şirketimiz emin ellerde”
Bernecker+Rainer Industrie-Elektronik GmbH'nın kurucularından Josef Rainer de, ‘’Bu, B&R için büyük bir gün. Bu sorunsuz entegrasyon, 39 yıl önce Erwin Bernecker ve benim tarafımdan kurulan şirketimizin artık emin ellerde olduğunu göstermiştir. Bu tarihi yatırımla birlikte, ABB’nin başarı hikâyemizi sürdüreceği ve pekiştireceği için çok mutluyum” diye konuştu.