ABB ve Kawasaki önemli bir işbirliğine imza attı

ABB ve Kawasaki Heavy Industries, işbirliği temelli robotlar için dünyanın ilk ortak işletim arayüzünü Automatica Fuarı’nda sergiledi. Ortak arayüz, çoğu sektörde kâlifiye eleman eksikliğini gidermeyi de hedefliyor.

A+ A-

Endüstriyel otomasyon ve robotik alanının öncü kuruluşları ABB ve Kawasaki Heavy Industries, işbirliği temelli robotlar için dünyanın ilk ortak işletim arayüzünü 19-22 Haziran 2018 tarihleri arasında Almanya’nın Münih’te kentinde düzenlenen Automatica Fuarı’nda sergiledi. Ortak arayüz, çoğu sektörde kâlifiye eleman eksikliğini gidermeyi de amaçlıyor. Örneğin; Japonya’da her beş kişiden biri gelecek 10 yıl içinde emekli olacak.
Dünyada işbirliği temelli robot talebinin endüstriyel robot pazarındaki büyüme hızının önüne geçtiğini dile getiren yetkililer, “Kullanması basit bu robotlar yeni kullanıcılarını da kendileri yaratıyor. Sanayi robotlarındaki zor öğrenme sürecine gerek duymayan işbirliği temelli robotlar, özel eğitim almadan programlanıp kullanılabilme özelliği ile en çok küçük ve orta boy işletmelere yarar sağlıyor. ‘Cobot’ denilen işbirliği temelli bu robotlar, herhangi bir çalışan tarafından kullanılabilir ve eleman eksikliğini giderebilir. Fabrikaların hemen her yerinde, özel güvenlik bariyerleri olmadan çalışabilme esnekliği sayesinde, cobotlar ani ve beklenmedik talep artışı dönemleri için idealdir” diye konuştular.

“Farkındalık yaratmaya odaklandı”
Arayüzün, ABB ve Kawasaki tarafından kasım 2017’de açıklanan işbirliğinin sonucu olduğunu belirten yetkililer, şöyle konuştular: “Proje; bilgi paylaşımının, işbirliğine dayalı otomasyonun ve özellikle çift kollu robotların yararları hakkında farkındalık yaratmaya odaklanmıştır. Bu arayüz, akıllı telefon benzeri navigasyon ve simgelerle basit ve sezgisel insan–robot etkileşimi sağlama özelliğine sahiptir. Münih’te gerçekleştirilen Automatica Fuarı’nın Doğu Kapısı yakınında bulunan ortak işbirliği otomasyon demosunda, Kawasaki’nin benzersiz çift kollu Scara robotu ‘duAro’ ile ABB’nin çift kollu ‘YuMI®’ robotu birlikte çalışmaktadır. İşletim arayüzünü geliştirmenin yanı sıra, ortak güvenlik standartları oluşturmak gibi başka konular da işbirliği kapsamında ele alınıyor. Geleneksel endüstriyel güvenlik standartları yılların uygulama pratiklerine spesifik parametreler eklenerek geliştirilmiştir. İşbirliğine dayalı otomasyonun güvenlik konusunda hedefi; çalışanların güvenliğini sağlayan, ama cobotların işlevlerini de gereksiz yere kısıtlamadan çalışmaya olanak veren güvenlik standartları geliştirmektir.”

Nerseth: “Üreticilere esneklik sağlayacak”
Konu hakkında açıklamalarda bulunan ABB Robotik Genel Müdürü Per Vegard Nerseth ise, “En gelişmiş teknoloji ürünü olan endüstri standardı arayüz, işbirliği temelli robotların yayılmasını daha da hızlandıracak. Çok sayıda üreticiye esneklik ve ölçeklenebilirlik kazandıracak ve dünyada kâlifiye endüstriyel işgücüne cazip iş alanları yaratacak” dedi.

Hashimoto: “Büyük bir adım”
Precision Machinery and Robot Company Kawasaki Heavy Industries Genel Müdürü ve Başkanı Yasuhiko Hashimoto de, arayüz hakkında şunları aktardı: “Bu büyük adımı ABB ile birlikte attığımız için çok memnunuz. İşbirliğine dayalı otomasyon çağına bir işbirliği kurarak adım atmamız en doğal yaklaşımdı. İşbirliğine dayalı robotlar; üretim süreçlerini daha esnek ve verimli hale getirerek giderek, azalan işgücüne rağmen fabrikalarımızı çalışır halde tutarak topluma büyük bir katkı sunacaklar.”