ABB, Şanghay’da robot fabrikası kuracak

ABB, günümüzde ikinci büyük pazarı konumunda olan Çin’e 1992 yılından beri 2,4 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Şirket son olarak, Şanghay’da robot fabrikası kurmak için 150 milyon dolarlık yatırım yapacağını kamuoyuna açıkladı.

A+ A-

Çin’de 150 milyon dolarlık yatırımla robot fabrikası kuracak olan ABB, dünyanın en büyük robotik pazarındaki konumunu daha da güçlendirmeyi hedefliyor. Şirketin 1992 yılından beri 2,4 milyar dolarlık yatırım yaptığı ülke, günümüzde firmanın ikinci büyük pazarı konumunda.
Öncü dijital teknoloji şirketlerinden ABB’nin, Çin’in Şanghay kentinde dünyanın en gelişmiş, otomatize ve esnek robot fabrikasını kurmak üzere 150 milyon dolarlık yatırım yapacağını kaydeden yetkililer, sözlerini şu şekilde sürdürdüler: “ABB’nin sürekli genişleyen Çin robotik kampüsü yakınında kurulacak yeni Kangqiao üretim merkezi, ABB Ability™ çözümleri de dâhil olmak üzere; şirketin bağlı dijital teknolojilerinin, insan işbirliği temelli çalışan son teknoloji robotların ve yenilikçi yapay zeka araştırmalarının, son derece sofistike ve çevresel açıdan sürdürülebilir bir üretim tesisi oluşturmak için bir araya geldiği ‘geleceğin fabrikası’ olacak. Merkezin 2020 sonunda faaliyete geçmesi bekleniyor.”

“Dönüm noktası niteliğinde”
ABB için söz konusu projenin; Çin'deki 1 numaralı robot üreticisi olması ve dünyanın en büyük robotik pazarında, global büyümeye yönelik çok önemli bir yatırım olması bakımından bir dönüm noktası sayıldığını vurgulayan yetkililer, “2017’de dünyada satılan robotların üçte birini Çin aldı, ki; bu yaklaşık 138 bin robot demek. Bugün ABB Şanghay'da yaklaşık 5 bin kişiyi istihdam ediyor. Şirketin Çin'deki robotik işkolunda ise, ülke genelindeki 20 lokasyonda; 2 binden fazla mühendis, teknoloji uzmanı ve operasyon lideri çalışıyor. ABB, 1992'den beri toplam 18 binden fazla çalışanıyla Çin'de 2,4 milyar dolardan fazla yatırım yaptı” dediler.
ABB’nin ayrıca, Şanghay yerel yönetimiyle, bölgedeki endüstri, enerji, ulaşım ve altyapıyının yanı sıra, ‘Made in Shangai’ üretim girişimini desteklemeye yönelik kapsamlı bir stratejik işbirliği anlaşmasına da imza attığını anlatan yetkililer, “Anlaşma, Şanghay Belediye Başkanı Ying Yong ve ABB CEO'su Ulrich Spiesshofer tarafından imzalandı” diye konuştular.

Spiesshofer: "Hayati öneme sahip bir merkez"
Konu hakkında açıklamalarda bulunan ABB CEO'su Ulrich Spiesshofer, şunları aktardı: “Çin'in, üretimini dönüştürme konusundaki kararlılığı dünyanın diğer ülkeleri için yol göstericidir. Ülkenin yapay zekâ, ileri robotik ve bulut tabanlı bilişim alanlarındaki son teknolojilere yönelik stratejik kavrayışını, küresel düzeyde rekabet edebilecek üretim tesislerine sahip olmak isteyen her ülke benimsemeli. Şanghay, ileri teknolojide liderlik açısından gerek ABB, gerekse dünya için hayati öneme sahip bir merkez haline geldi. Çin'in lider robotik üreticisi olma hedefiyle 20 yılı aşkın bir süre önce Şanghay'da başlayan yolculuğumuzun, ülkedeki önemli varlığımız açısından büyük bir genişlemeye ulaştığı bu yeni aşamada, Şanghay Belediye Başkanı Ying Yong ile diğer topluluk liderleri ve müşterilerimizle çalışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.”

“En gelişmiş fabrika olacak”
Makina öğrenimi, dijital ve insan-makina işbirliği temelli çözümler gibi bir takım özellikler taşıyacak olan yeni Şanghay fabrikasının, robotik endüstrisindeki en gelişmiş, otomatize ve esnek fabrika olacağını kaydeden yetkililer, ayrıca tesis içi Ar-Ge merkezinin, yapay zeka alanında yeniliklerin hızlanmasına katkıda bulunacağını belirttiler. Yetkililer, “ABB'nin daha önce açıkladığı yeni ve global tasarım anlayışıyla fabrika, üretilecek robotların hem genişliğini (robot türleri), hem de derinliğini (her türün varyantları) çok önemli ölçüde artırma olanağına sahip olacak. Böylece, müşteri gereksinimlerini karşılayacak özel uyarlamalar daha fazla ve daha hızlı yapılabilecek. ABB ayrıca, bu genişletilmiş robot portföyünü neredeyse sınırsız sayıda özel çözümle birleştirebilecek” dediler.

Atiya: “Müşterilerimize yardımcı olduğumuz için mutluyuz”
Fabrika yatırımı hakkında değerlendirmelerde bulunan ABB'nin Robotik ve Hareket Divizyonu Başkanı Sami Atiya ise, şu şekilde konuştu: “Bu fabrikanın ardında yatan konsept, müşterilerimize her gün tavsiye ettiğimiz şeyin aynısı; pazarın gittiği herhangi bir yönde büyümek için esneklik ve kıvraklık sağlayan otomasyon çözümlerine yatırım yapmak. ABB olarak, Çin'deki ve dünya genelindeki müşterilerimize, kendi fabrikalarımızın da yeni normali haline gelen müşteri eksenli kitlesel üretim, daha hızlı döngüler ve sürekli değişimden kaynaklanan zorlukların üstesinden gelen son teknolojilerin tüm avantajlarını kullanan çözümlerle yardımcı olmaktan gurur duyuyoruz.”

“Dijital ikizi ile modellenecek”
Şanghay fabrikasının tamamının dijital ikizi ile modelleneceğini anlatan yetkililer, “Böylece yönetim, mühendisler, operatörler ve bakım uzmanlarına göre özelleştirilmiş sezgisel kullanıma dayalı kumanda panelleriyle en iyi kararları alabilecekler. Buna; fabrikadaki ABB robotlarının durum ve performanslarını, ABB Ability™ bağlı servisleri üzerinden yapay zekâ verilerini toplayarak analiz etmek de dahil. Böylece, potansiyel anomalilerin önceden tanımlanması sağlanacak. ABB Ability™, maliyete neden olan operasyon kesinti sürelerini önlemenin yanı sıra; performansı, güvenilirliği ve enerji kullanımını iyileştiren gelişmiş dijital çözümler de sunuyor. Ayrıca, Çin'de işletilen ilk uluslararası kamusal bulut servisi olan Microsoft Azure işletme bulutu gibi, dünyanın en iyi platformlarına erişim sağlıyor” diye konuştular.

“Esnek bir tasarıma sahip”
Yeni fabrikanın planının; sabit montaj hatlarından çok, birbiriyle bağlantılı otomasyon adaları esasına dayalı, yenilikçi ve esnek bir tasarıma sahip olacağının altını çizen yetkililer, konuşmalarını şu şekilde sürdürdüler: “ABB lojistik otomasyon çözümleri fabrika genelinde kullanılacak; otomatik yönlendirilen arabalar, üretim süreci boyunca hareket halinde bulunan robotları otonom bir biçimde takip edecek ve bu araçlar lokal istasyonlardaki robotlara parça tedarik edecek. Bu sayede üretim, Çin robot pazarındaki değişimlere, ek kapasite uzantıları olmaksızın etkili bir biçimde adaptasyon ve ölçeklendirme sağlayabilecek.”

Nerseth: “Bakışımız büyük ölçüde değişti”
ABB Robotik işkolunun Yöneticisi Per Vegard Nerseth de, konu hakkında şunları söyledi: “İzlediğimiz yol geleceğin taleplerini karşılamaya yönelik oldukça, fabrika boyutuna ve sermaye harcamalarına bakışımız büyük ölçüde değişti. Yeni fabrikamızın ardında yatan konsept, üretimin her bir metrekaresini en akıllı ve en esnek biçimde kullanmaktır. Bu da, kıvrak otomatik çözümler ile insanlarımızın olağanüstü becerileri bir araya gelince sağlanıyor.”
Yeni Şanghay fabrikasında ABB'nin SafeMove2 yazılımının; müşteri eksenli kitlesel üretimin hareketine yardımcı olmak ve en yüksek düzeylerde üretkenlik ve esneklik sağlamak için kapsamlı şekilde kullanılacağını bildiren yetkililer, “Böylece insanların robotlarla çok yakın mesafeden güvenle çalışmaları sağlanacak. Ayrıca ABB'nin YuMi robotları, ABB robotu üretmek için gereken pek çok küçük parça montajında yakın mesafe insan-robot işbirliğine olanak tanıyacak. ABB, Çin robotik pazarına ilk giren şirketlerden biri ve ülkenin; Ar-Ge, üretim, sistem entegrasyonu ve servis dâhil komple yerel tedarik zincirine sahip ilk küresel robot tedarikçisi. Kuruluş, yakın müşteri işbirlikleriyle yerel üretime; Çin'in ilk otomobil pres, kaynak ve boya hatları, ilk cep telefonu montaj hattı ve ilk beyaz eşya otomatize pres hattı gibi pek çok 'ilk'in tanıtılmasına yardımcı oldu” şeklinde konuştular.

Gu: "ABB, Çin'e ilk gelen kuruluşlardan biri"
2018'in, Çin'in reform ve açılma politikasının 40. yılı olduğunu ifade eden ABB Çin Yönetim Kurulu Başkanı ve AMEA Bölge Başkanı Dr. Chunyuan Gu, konuşmasına şöyle devam etti: "ABB, Çin'e ilk gelen kuruluşlardan biri ve biz bugün; Çin'in dikkate değer ekonomik ve sosyal gelişiminin de desteğiyle, tamamen yerelleştirilmiş bir tedarik zincirine sahibiz. Ülkenin robotik endüstrisinin pazar lideri olarak, bu başarının temelleri üzerinde yükselmek ve yatırımlarımıza ivme kazandırmayı sürdürmek bizi memnun ediyor.”