50 ülkeden bin 500 firma LIGNA’da buluşacak

2019’un ilk çeyreğinde 1,2 milyar doların üzerinde ihracatla büyük bir başarıya imza atan Türkiye kâğıt ve orman ürünleri sektörü Hannover'de düzenlenecek Ağaç İşleme Teknolojileri, Makina, Kesici Takım ve Ekipman Fuarı LIGNA’ya çıkarma yapacak.

A+ A-

Dünya genelinde 50’den fazla ülkeden bin 500 katılımcı, tüm ahşap ve orman ürünleri için en modern işleme çözümlerini, uygulama ve konseptlerini sergilemek üzere 27-31 Mayıs 2019 tarihleri arasında LIGNA’da bir araya gelecek. Etkinlik, geçen yıl mobilya, kâğıt ve orman ürünleri ihracatı yüzde 12 artırarak 5 milyar dolara taşıyan Türk üreticiler için de önemli fırsatlar sunacak. 6,5 milyar dolar ihracat hedefleyen ve fuara 40’ı aşkın firma ile katılacak sektör, dünyanın önde gelen üreticileriyle Hannover Fuar Merkezi'nde buluşacak.

“Büyüleyici bilgiler edinecekler”
Ziyaretçilerin, ormancılık teknolojisinden mobilya ve pencere imalatına, takım sistemlerinden yüzey teknolojisine kadar tüm kategorilerdeki yenilikleri LIGNA’da bulacağını aktaran fuar yetkilileri, “LIGNA’da ayrıca, ağaç işleme endüstrisinde üretim tesisi verimliliğini artırmak için durum izleme ve öngörücü bakım gibi IoT uygulama senaryoları da ele alınacak. Uygulama senaryoları; işbirlikçi robotlar, otomatik güdümlü araçlar ve akıllı işçi destek teknolojileri gibi siber-fiziksel yardım sistemleri de kapsayacak. Üretim tesisi ve onu işleten insanlarla arasındaki bağa odaklanan fuarda; hibrid insan-makina üretim sistemleri görücüye çıkacak. Ziyaretçiler ayrıca, mobilya ve ahşap işleri endüstrisinin geleceği hakkında büyüleyici bilgiler edinecekler. ‘Akıllı Yüzey Teknolojisi’ teması, dokunsal, mat ve yansıtıcı yüzeylere yönelik artan taleplerini karşılamak için ihtiyaç duyulan tüm akıllı işleme çözümlerini kapsayacak dijital baskı ve dekoratif gravür baskı sistemleri, denetim sistemleri, en yeni nesil sprey kaplama makineleri ve robotik sistemler fuarda yer alacak. En yeni yüzey teknolojileri, uygulamalar, yenilik ve çözümler yelpazesi 16 ve 17 numaralı salonlarda sergilenecek. İşlevsel mobilya üretim tesislerine ait canlı gösterilerinin de yer alacağı etkinlikte, Endüstri 4.0 tesisleri için IoT platformları ve en son Ar-Ge projeleri hakkında bilgiler verilecek” diye konuştular.“Rakipsiz bir fırsata sahip olacaklar”
Ahşap ve orman ürünleri işleme endüstrisinde teknoloji sağlayıcılarının, ‘Kaynaklara ve Teknolojiye Erişim’ temalı Ağaç Endüstrisi Zirvesi'nde yeni büyüme pazarlarına girme konusunda rakipsiz bir fırsata sahip olacaklarını kaydeden yetkililer, şöyle konuştular: “Forum, salon ve sergi alanıyla tamamlanan zirvenin tamamı uluslararası iletişim ve teknoloji transferiyle ilgili olacak. Ormandaki ağaç-lojistik-değer zincirinin tamamına odaklanacak fuarda, ormanlar üzerindeki biyotik ve abiyotik hasarlar, iklim ve çevre açısından korumanın yanı sıra çevre dostu hasat işlemleri ele alınacak. Drone temelli veri yakalama sistemleri, mobil uygulamalar, lazer tarayıcılar ve son derece gelişmiş BT programları gibi dijital teknolojiler LIGNA gündeminde olacak.”