3M’den gençlere destek

3M’in ‘Türk Takımları Sponsoru’ olarak destek verdiği FIRST Robotics Competition, 28. sezonunda 33 ülkeden 95 bini aşkın öğrencinin katılımı ile altı ülkede gerçekleştiriliyor.

A+ A-

2-4 Mart 2019 tarihleri arasında Ülker Spor ve Etkinlik Salonu’nda düzenlenen İstanbul Regional’da; Brezilya, İsviçre, Polonya ve Türkiye’den 34 lise takımı yer aldı. 5-7 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleştirilecek etkinlikte ise, Bosphorus turnuvasında; Afganistan, Libya, Polonya, Ukrayna ve Türkiye’den 32 takım yer alacak.
Robot performansının yanı sıra, teknik birikimleri ve topluma kazandırdıkları değerler ile incelenen takımlar, söz konusu kriterler çerçevesinde farklı sektörlerden alanında uzman jürilerin değerlendirmesi sonucu ödüllendiriliyor. İstanbul Regional’da aldıkları ödüllerle 17-20 Nisan 2019 tarihlerinde Amerika’daki şampiyonada yarışmaya hak kazanan takımlar şu şekilde:
- 3646 Integra (Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi)
- 5883 Spice Gears (Polonya)
- 7108 Voltran (Pertevniyal Lisesi)
- 7481 İstiklal (Kastamonu Meslek ve Teknik Anadolu Lisesi)
- 7585 4th Dimension (İzmir Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi)
- 7585 AGR (Alkev Okulları)

Yenipazarlı: “Elimizden gelen desteği veriyoruz”
Etkinlikte, ‘Türk Takımları Sponsoru’ olarak yer alan 3M’in, ayrıca dört liseye de mentorlük desteği verdiğini aktaran 3M Türkiye Ar-Ge Müdürü Onur Yenipazarlı, şunları söyledi: “3M olarak geliştirdiğimiz ürün ve teknolojilerin temelinde bilim yatıyor. Bilim, inovasyon ve teknoloji DNA’mızın kritik bir parçasını oluşturuyor. Bugün artık yaşamaya başladığımız Endüstri 4.0 çağında da, robotik teknolojilerinin yeni nesil yetkinlikler arasında olacağını, bu sebeple büyük önem taşıdığını düşünüyoruz. Robotik teknolojisi çok kısa bir süre içerisinde neredeyse Word, Excel bilmek gibi sıradanlaşacak. Biz de 3M olarak, Türk gençlerinin bu yeni dönem yetkinliklerini elde etmesi için elimizden gelen desteği vermiş olmaktan ötürü mutluyuz.”