3M Türkiye’den Laska Enerji’ye ödül

Ödül ve yatırım kazanan girişimcilerin belirlendiği Big Bang’de, 3M Türkiye tarafından verilen 50 bin TL’lik ödülün sahibi olan Laska Enerji, kauçuk bazlı atıklardan termo-kimyasal yöntemle değerli hammaddeler ve elektrik enerjisi elde ediyor.

A+ A-

3M Türkiye, Türkiye’nin girişimcilik ve inovasyon üssü İTÜ ARI Teknokent ile gerçekleştirdiği işbirliği çerçevesinde, ödül ve yatırım kazanan girişimcilerin belirlendiği Big Bang’de, destek verdiği Laska Enerji firmasına ödülünü sundu. 29 Kasım 2018’de gerçekleştirilen törende, 3M Türkiye Pazarlama ve Satış Operasyonları Direktörü Burcu Şat’ın elinden 50 bin TL’lik ödül çekini alan Laska Enerji, kauçuk bazlı atıklardan termo-kimyasal yöntemle değerli hammaddeler ve elektrik enerjisi elde ediyor ve böylece, karbon salınımının azaltılmasına katkı sağlıyor.

Şat: “Felsefelerimizin aynı olduğunu görüyoruz”
Ödül töreninde konuşan 3M Türkiye Pazarlama ve Satış Operasyonları Direktörü Burcu Şat, “3M olarak, 110 yılı aşkın süredir yeni fikirler geliştiriyor ve bu fikirleri yenilikçi ürünlere dönüştürüyoruz. Bilimin, inovatif yaklaşımlarla insan yaşamını kolaylaştıracak çözümlere dönüştürülmesi işimizin temelidir. Geliştirdiğimiz her yeni ürünün temelinde bilim yatıyor ve inovasyon aslında, bu bilim ve teknolojilerin iş alanlarımıza uygulanması olarak hayata geçiyor. İnovasyon, DNA’mızın kritik bir parçasını oluşturuyor. Desteklerimiz ile bilimi daha geniş kitlelere iletiyoruz. Bu çerçevede, Laska Enerji ekibine ödülünü takdim etmekten büyük bir onur ve keyif duyuyorum; çünkü felsefelerimizin aynı olduğunu görüyoruz. Laska Enerji, bilim ve inovasyonu temel alıp, atık lastikleri elektrik enerjisine dönüştürerek; hem 3M olarak bizlerin de en büyük önceliklerinden biri olan çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlıyor, hem de yaşamları iyileştiriyor. Kendilerini gönülden tebrik ediyoruz” diye konuştu.Güdü: “Çok mutluyuz”
3M’den aldıkları ödül nedeniyle çok mutlu olduklarının altını çizen Laska Enerji şirketinin kurucusu ve CEO’su Onur Güdü ise, konuşmasına şöyle devam etti: “Projemize sağladıkları destek için 3M’e teşekkür ediyoruz. Laska Enerji olarak; atık lastiklerden temiz yakıt, çelik ve karbon siyahı üretmeyi planlıyoruz. Bu yakıt doğrudan elektrik enerjisine çevrilecek ve elde edilen karbon siyahı ise, zenginleştirilerek birçok sanayi kolunda kullanılmak üzere temel hammadde veya katkı maddesi olarak tekrar üretime kazandırılacak. Bu, çevre koruma ve karbon salınımını azaltmak açısından çok önemli bir girişim. Çünkü, ham petrolden bir ton karbon siyahı üretilirken doğaya 5,2 ton Co2 salınımı yapılıyor. Laska Enerji’nin yöntemi ile bu ürünü ham petrolden elde etmek yerine lastik atıklarında ürettiğimizde ise, her 1 ton karbon siyahı ile 5 ton Co2 önlüyoruz. Yılda 10 bin ton lastik dönüştürme hedefimizi gerçekleştirdiğimizde 3.500 ton alternatif karbon siyahı üretmiş olacağız. Bu da, ortalama 1 milyon ağacın, örneğin; Belgrad Ormanı’nın bir yılda temizlediği Co2’e eşdeğer.”