2016 çelik ihracatının yıldızları: Habaş, İçdaş ve Çolakoğlu

Çelik İhracatçıları Birliği, 37 firmayı düzenlediği ‘Çelik İhracatının Yıldızları Töreni’nde ödüllendirdi. Sektör 2016’da, miktarda 16,5 milyon ton, değerde ise 9,1 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

A+ A-

Yalçın GÜR

Çelik İhracatçıları Birliği, 2016 yılında toplam 9,1 milyar dolarlık ihracatın 4,7 milyar dolarını üstlenen sektör firmalarını başarılarından dolayı onurlandırmak ve teşvik etmek amacıyla ‘Çelik İhracatının Yıldızları Ödül Töreni’ni düzenledi. Etkinlik nedeniyle hem çelik sektörüne bütünüyle bakma ve yakın zamanda yayınlanan bu yıla ait verileri de birlikte değerlendirme olanağı ortaya çıktı. Swissotel The Bosphorus İstanbul Hotel’de yapılan törende, 16 farklı ürün kategorisinde en fazla ihracat yapan 37 şirkete 48 ödül dağıtıldı. Çelik İhracatçıları Birliği çok özenli bir çalışma yapmış. İlk üç ödülünü almak için sırayla sahneye çağrıldığı sırada yansıtılan slaytlardaki önce o kategorideki ilk üç sırayla, sonra da o kategorideki 10 firmanın yer aldığı liste, ürün kategorisindeki yapılanmayı ve şirketler arasında rekabeti daha net görme fırsatı sundu. Ödül alan firma sayısı, bazı kuruluşların farklı kategorilerde dereceye girmesi nedeniyle 48’den az oldu. Sonuç olarak, ilk üçe giren firmalara 48 ödül ve yanında her kategoride ilk 10’a giren firmalara da toplamda 160 sertifika verildi. Ayrıca birliğin; Ar-Ge, inovasyon, ürün ve teknoloji geliştirme ile akredite laboratuvar hizmetleri konusunda faaliyet göstermek üzere kurduğu Matil A.Ş., faaliyete geçtiği kısa süre içinde çelik sektörüne verdiği katkılardan dolayı ‘Çelik İhracatının Yıldızları Özel Ödülü’ne lâyık görülmüş. Törende dereceye giren firmalar arasında yapılan sıralamada, 2016 yılında tüm ürünlerde en fazla ihracata ulaşan ilk üç çelik firması; Habaş, İçdaş ve Çolakoğlu oldu.
T.C. Ekonomi Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanvekili Mustafa Çıkrıkçıoğlu, Çelik İhracatçıları Birliği Başkanı Namık Ekinci, Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim ve Denetim Kurulu üyeleri, İMMİB Genel Sekreteri Armağan Vurdu, Çelik Boru İmalatçıları Derneği (ÇEBİD), Bağlantı Elemanları Sanayici ve İşadamları Derneği (BESİAD), Türk Yapısal Çelik Derneği (TUCSA) yöneticileri ile sektör kuruluşlarının da hazır bulunduğu törene firmalar yoğun ilgi gösterdi.

Değerlendirme 16 kategoride yapıldı
Ödül kategorileri ise şöyle belirlendi:
1. Tüm Ürünlerde En Çok İhracat Kategorisi: Habaş, İçdaş, Çolakoğlu DT., Diler, Yücel Boru, İskenderun DÇ, Borusan Mannesmann, Borçelik, Ereğli DÇ, Kibar DT.
2. İnşaat Çeliği ve Filmaşin İhracatı Kategorisi: Habaş, İçdaş, Diler DT, Yücel Boru, Çolakoğlu DT, Kaptan Metal, Kaptan Demir., İskenderun DÇ, Corbus, Ekinciler.
3. Profil İhracatı Kategorisi: Mescier, Kardemir DT, Çağ Çelik, Kibar DT, Boskay, Arcelormittal RZK, Yolbulan Metal, Hasçelik, Demirsan., Metal Market.
4. Alaşımlı Çelik İhracatı Kategorisi: Çemtaş, Habaş, Asil Çelik, Hasçelik, Nihat Uyar, Alp Çelik, Kardemir DT, Yolbulan, Akçelik, Çel-Mer.
5. Tel İhracatı Kategorisi: Bekaert Kartepe, Özyaşar Tel, Bekaert İzmit, Çelik Halat, BMS, Kardemir DT, Gedik Kaynak, Çokyaşar Halat, Ali Pesen, İlke Çelik.
6. Boyuna Dikişli Boru İhracatı Kategorisi: Yücel Boru, Borusan Mannesmann, Borusan İstikbal, Kalibre Boru, Özdemir Boru, Kama DT, MMZ Onur Boru, Çınar Boru, Başatlı Boru, Kibar DT.
7. Spiral Dikişli Boru İhracatı Kategorisi: Borusan Mannesmann, Erciyas Çelik, Hatboru, Ümran Çelik, Odelya, Nata İnş., Petek Boru, Global D. ve S. Boru, Goa Metal, NK Çelik.
8. Sıcak Yassı İhracatı Kategorisi: Çolakoğlu DT, İskenderun DÇ, Habaş, Ereğli DÇ, Ağır Haddecilik, Borçelik, Arcelormittal RZK, Metal Market, Tatmetal, MMK Metalurji.
9. Soğuk/Kaplamalı Yassı İhracatı Kategorisi: Borçelik, Tezcan Galvanizli, Ereğli DÇ, Erdemir Çelik Servis, MMK Metalurji, Tatmetal, Arcelormittal, Gazi Metal, Tata Steel, Arkın Metal.
10. Bağlantı Elemanları İhracatı Kategorisi: Çetin Cıvata, Teknik Baglantı, Ak-Ar Kalıp, Altes Petrol, Keba DT, Dresselhaus Çetin, Çetin Cıvata Paz, Dega Demir, Esalba Metal, Çalık İnş.
11. İnşaat Aksamı İhracatı Kategorisi: Çimtaş Çelik, Nata İnş, Alka San, Assan Panel, Temsan Yapı, Uskon Uzay, ENG Metal, Mimas Mühendislik, Metalsac, Kayseri Metal.
12. Çivi-Zincir İhracatı Kategorisi: Beksan Çivi, Atlı Zincir, Çağ Çelik, Burak Zincir, Nata İnş, Çalık İnş., Erk Çelik, Tolay Mühendislik, Apaydın Metal, Eren Kahraman.
13. Paslanmaz İhracatı Kategorisi: Kibar DT, Posco Assan, Nikel Paslanmaz, Cemsun Paslanmaz, SCP Metal, Çalışkan Paslanmaz, Emre Metal, Krom Evye, Tata Steel, Asil Çelik.
14. Büyük Ölçek En Çok İhracat Artışı Kategorisi: Borçelik, Yücel Boru, Ereğli DÇ., Kaptan Demir, İskenderun DÇ, Habaş, Çağ Çelik, Çolakoğlu DT, Kardemir DT, Sarten Ambalaj.
15. Orta Ölçek En Çok İhracat Artışı Kategorisi: MMK Metalurji, Tatmetal, Hatboru, Kardemir Karabük DÇ, Gazi Metal, Çimtaş Çelik, Çolakoğlu Metalurji, Arcelormittal, Erdemir Çelik Servis, Kayseri Metal.
16. Orta Ölçek En Çok Ülkeye İhracat Kategorisi: Gedik Kaynak, Hasçelik, Ağır Haddecilik, Metal Market, Boskay Metal, Özyaşar Tel, Arcelormittal RZK, Yolbulan Metal, MTC Metal, Borşen Boru.
Çelik İhracatının Yıldızları Özel Ödülü: Matil Malzeme Test ve İnovasyon Laboratuvarları A.Ş.

Firmaların güçlü yönlerini ortaya koyuyor
Tüm ürünler ihracat kategorisinde ilk ikide yer alan firmalar Habaş ve İçdaş, inşaat çeliği ve filmaşin ihracatı kategorisinde de varlar; ancak üçüncülüğe Çolakoğlu yerine Diler çıkmış. Çolakoğlu yine üst sıralarda ve beşincilikteki yerini koruyor. Aynı beş firma hem tüm ürünler listesinde, hem de inşaat çeliği ve filmaşin ihracatı kategorisinde yer alıyor. Çok açık ki; inşaat çeliği ve filmaşin ihracatı, demir çelik ihracatında önemli yer tutuyor. Tüm ürünler ihracat kategorisinde ilk 10’a giren firmaları; profil, tel ihracatı, spiral dikişli boru, soğuk/kaplamalı yassı, bağlantı elemanları, inşaat aksamı, çivi-zincir kategorilerinin ilk 10’unda görmüyoruz. Bu kategorilerde faklı firmalar boy gösteriyor. Tüm ürünler ihracat kategorisinde ilk sırada yer alan Habaş’ın, inşaat çeliği ve filmaşin ihracatı kategorisi yanında alaşımlı çelik ihracatı kategorisinde de güçlü olduğu görülüyor. Tüm ürünler ihracat kategorisinde yer alan Yücel Boru’nun, boyuna dikişli boru ihracatı kategorisinden ilk sıradaki yeriyle büyük güç aldığı göze çarpıyor. Boyuna ve spiral dikişli kategorilerinde ise, Borusan Mannesmann çok etkili durumda. Tüm ürünler ihracat kategorisinde üçüncü olan Çolakoğlu’nun sıcak yassı ihracatı kategorisinde ilk sıradaki yeriyle etkili olduğu anlaşılıyor. Tüm ürünler ihracat kategorisinde 10. durumdaki Kibar Dış Ticaret ise, paslanmaz kategorisindeki başarısıyla sektörde öne çıkıyor.
Çelik İhracatçıları Birliği; büyük ölçek en çok ihracat, orta ölçek en çok ihracat artışı artışı ve orta ölçek en çok ülkeye ihracat kategorileriyle sektöre farklı bir açıdan bakmayı sağlıyor. Tüm ürünlerde ilk 10’da yer alan dört firma; İçdaş, Diler, Borusan Mannesmann ve Kibar, büyük ölçek en çok ihracat artışı kategorisinde yer almazken; yerlerine Kaptan Demir, Çağ Çelik, Kardemir Dış Ticaret ve Sarten Ambalaj’ın listeye girdiği görülüyor. Ancak Kardemir, Karabük Demir Çelik A.Ş. ile orta ölçek en çok ihracat artışı kategorisinde yer alıyor ve bu kategoriye bir diğer Çolakoğlu firması olan Çolakoğlu Metalurji de katılıyor. Sıcak yassıda 10. durumdaki MMK Metalurji, orta ölçek en çok ihracat artışı kategorisinde ilk sıraya oturmuş. Tel ihracatı kategorisinde ilk 10’da yer alan Gedik Kaynak ise, orta ölçek en çok ülkeye ihracat kategorisindeki ilk sıradaki yeriyle dikkat çekiyor. Köklü firmalar Ereğli Demir Çelik ve İskenderun Demir Çelik, çeşitli kategorilerde yer alıyor.

Kategorilere giren 102 firma çelik ihracatında etkin rol oynuyor
Bütün kategorilerde firmaları topluca sıraladığımızda, 102 firmanın ilgili kategorilerinde ilk 10 sırada yer alarak çelik sektörünün ihracatında belirleyici rol oynadığını görüyoruz. Törende yapılan konuşmalardan ve ortaya konan verilerden kısa bir özet şöyle ortaya çıkıyor: “Türkiye ekonomisinin en önemli sektörlerinden biri olan çelik sanayii, endüstriyel gelişimde önemli bir rol üstleniyor. Geçtiğimiz 10 yılda üretim ve ihracatıyla dünya çelik piyasalarında önemli bir konuma sahip olan Türk çelik sektörü, 2016 yılında yurtiçinde ve yurtdışında birçok sorunla mücadele etti. Tüm olumsuzluklara rağmen, ihracatını değer bazında 9,1 milyar dolar ve miktar bazında ise 16,5 milyon tona ulaştırmayı başardı. Bugün dünyanın 200 ülkesine ihracat gerçekleştiren sektör, dünya çelik ihracat sıralamasında dokuzunculuğu, inşaat çeliği ihracatında da dünya ikinciliğini üstleniyor.”

Ekinci: “Büyük başarılara imza attı”


Türk çelik sektörünün özellikle son 10 yılda büyük başarılara imza attığını belirten Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, üretim ve ihracatta rekorlar kırılan 2012 yılından sonra dünyada yaşanan bazı olumsuz gelişmelerin Türk çelik sektörü üzerindeki baskısını fazlasıyla hissettirdiğini söyledi. Ekinci; dünya çelik fiyatlarındaki düşüş, sektöre yönelik haksız anti-damping iddiaları, en büyük pazarlar arasında yer alan Ortadoğu’da istikrarın bir türlü sağlanamaması ve özellikle Çin’in Dünya Ticaret Örgütü kurallarını tanımayan agresif ihracat politikası gibi nedenlerle 2016’nın sektör için en zorlu yıllardan biri olduğunun altını çizdi.
“Ancak, sektör üzerindeki bu baskıya rağmen 2016 yılını hedefleri doğrultusunda kapattı” diyen Ekinci, Türkiye’nin 2016 yılında 33,2 milyon tonluk üretim ile dünya sıralamasında sekizinci, Avrupa sıralamasında ise ikinci olduğuna dikkat çekti. Ekinci ayrıca, sektörün 16,5 milyon ton ihracatı ile dünya dokuzuncusu, 7 milyon ton inşaat çeliği ihracatı ile dünya ikincisi olduğunu vurguladı.

“2017’ye yükselişle başladık”
2017 yılına sektör olarak yükselişle başladıklarını ve bu yükseliş ivmesini artırarak devam ettirdiklerini açıklayan Namık Ekinci, 2017’nin çelik sektörü için tekrar eski güçlü günlerine dönüşün bir başlangıcı olduğunu belirtti.
“Hem yerli piyasa, hem de ihracat için Türk çelik sektörüne kendini adamış herkes var gücüyle çalışıyor” diyen Ekinci, şöyle konuştu: “Çelik İhracatçıları Birliği olarak, üye ihracatçı firmalarımızı 2016 yılında gösterdikleri ihracat performansları dolayısıyla ödüllendirmek, başarılarından dolayı onurlandırmak ve yeni başarılar için teşvik etmek istedik. Zor koşullarda ticaret yapmak, hele de yeni fırsatları yakalamak en büyük takdire lâyık oluyor. Bu sebeple tüm ihracatçı firmalarımızı başarılarından dolayı kutluyoruz. Her zaman olduğu gibi, bundan sonra da ihracatçılarımıza destek olmayı sürdüreceğiz. Ayrıca, sektörümüzün her zaman yanında olan Ekonomi Bakanlığımıza ve bizleri yalnız bırakmayarak törenimize katılan Bakan Yardımcımız Fatih Metin’e Türk çelik sektörü adına teşekkür ediyorum.”

Metin: “Sektöre Matil’i kazandırdıkları için kutluyorum”


Törene katılan T.C. Ekonomi Bakanlığı Bakan Yardımcısı Fatih Metin, ekonomideki yüksek büyümede sanayicilerin önemli bir katkısı olduğunu belirttiği konuşmasında, “2016 yılı ülkemiz için zorlu bir yıldı. Buna rağmen, özel sektörümüz ve sanayicimiz üretimine devam etmiştir. 2017’de de, büyük bir azimle çalışmalarımıza devam ediyoruz. Ekonomimiz bu yılın ilk ve ikinci çeyreğinde yüzde 5 büyümeye ulaşmıştır. Üçüncü çeyrekte beklentimiz yüzde 7 büyüme. Böylece, yıl genelinde yüzde 6 büyüme bekliyoruz” dedi.
Tören öncesi çelik sektörüne Ar-Ge, inovasyon ve akredite laboratuvar hizmetleri sunan Matil A.Ş.’yi de ziyaret ettiğini söyleyen Metin, çelik sektörünün ihtiyacı olan katma değerli üretim açısından ortak aklın bir göstergesi olarak nitelendirdiği Matil’i sektöre kazandırdıkları için Çelik İhracatçıları Birliği’ni kutladı. Çelik sektöründeki üretim ve verimliliği artıracak teknolojik yapılanma ve yenilik konularına değinen Metin, “Sektör, entegre üretim teknolojileri ve yeniliklerle artan rekabet koşullarında katma değerini artırarak varlığını daha etkili bir şekilde sürdürebilir. Biz de, bu konuda üzerimize düşeni yapma gayreti içindeyiz” diye konuştu.

İhracatta 16 kategoride ilk 10’a giren firmaların listesi (Alfabetik sırayla-102 firma):
- Ağır Haddecilik A.Ş.
- Ak-Ar Kalıp Metal ve Plastik Ürünleri San. ve Tic. A.Ş.
- Akçelik Demir Çelik San. ve Tic. A.Ş.
- Ali Pesen
- Alka San. İnş. ve Tic. A.Ş.
- Alp Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş.
- Altes Petrol Ürünleri ve Ulaştırma San. Tic. A.Ş.
- Apaydın Metal Ürünleri Sanayi Ticaret A.Ş.
- Arcelormittal Ambalaj Çeliği San. Tic. A.Ş.
- Arcelormittal RZK Çelik Servis Merkezi San. ve Tic. A.Ş.
- Arkın Metal Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.
- Asil Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş.
- Assan Panel San. ve Tic. A.Ş.
- Atlı Zincir İğne ve Makina San. A.Ş.
- Başatlı Boru Profil San. ve Tic. A.Ş.
- Bekaert İzmit Çelik Kord San. ve Tic. Aş
- Bekaert Kartepe Çelik Kord San. ve Tic. A.Ş.
- Beksan Çivi Tel Makina İmalat San. ve Tic. A.Ş.
- BMS Birleşik Metal San. ve Tic. A.Ş.
- Borçelik Çelik San. Tic. A.Ş.
- Borşen Boru Sanayi ve Tic. Ltd.Şti.
- Borusan İstikbal Tic. A.Ş.
- Borusan Mannesmann Boru San. ve Tic. A.Ş.
- Boskay Metal Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.
- Burak Zincir ve Dövme San. Tic. Ltd. Şti.
- Cemsun Paslanmaz Sac ve Dem. Çel. Mam. San. ve. Tic. Ltd. Şti.
- Corbus Metal İç ve Dış Tic. Ltd. Şti.
- Çağ Çelik Demir ve Çelik Endüstri A.Ş.
- Çalık İnşaat A.Ş.
- Çalışkan Paslanmaz Çelik San. ve Dış Tic. Ltd. Şti.
- Çelik Halat ve Tel Sanayi A.Ş.
- Çel-Mer Çelik Endüstrisi A.Ş.
- Çemtaş Çelik Makina Sanayi ve Ticaret A.Ş.
- Çetin Cıvata Pazarlama A.Ş.
- Çetin Cıvata Sanayi Ve Ticaret A.Ş.
- Çınar Boru Profil San. ve Tic. A.Ş.
- Çimtaş Çelik İmalat Montaj ve Tesisat A.Ş.
- Çokyaşar Halat Makina Tel ve Galvanizleme San. Tic. A.Ş.
- Çolakoğlu Dış Ticaret A.Ş.
- Çolakoğlu Metalurji A.Ş.
- Dega Demir ve Galvaniz San. A.Ş.
- Demirsan Haddecilik Sanayi ve Ticaret A.Ş.
- Diler Dış Ticaret A.Ş.
- Dresselhaus Çetin Cıvata Paz Tic. Ltd. Şti.
- Ekinciler Demir Çelik San. A.Ş.
- Emre Metal Dış Tic. Ltd. Şti.
- ENG Metal Yapı İnş. Taah. San. Dış Tic. A.Ş.
- Erciyas Çelik Boru Sanayi A.Ş.
- Erdemir Çelik Servis Merkezi San. ve Tic. A.Ş.
- Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları T.A.Ş.
- Eren Kahraman
- Erk Çelik Halat ve Demir Mam. San. ve Tic. Ltd. Şti.
- Esalba Metal San. ve Tic. A.Ş.
- Gazi Metal Mamülleri San. ve Tic. A.Ş.
- Gedik Kaynak Sanayi ve Ticaret A.Ş.
- Global Dikişsiz ve Spiral Çelik Boru San. A.Ş.
- Goa Metal Lojistik Yapı Ürünleri Sanayi ve Tic. Ltd. Şti.
- Habaş Sınai ve Tıbbi Gazlar İstihsal Endüstrisi A.Ş.
- Hasçelik Sanayi ve Ticaret A.Ş.
- Hatboru Sanayi ve Ticaret A.Ş.
- İçdaş Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş.
- İlke Çelik Metal San. ve Tic. A.Ş.
- İskenderun Demir ve Çelik A.Ş.
- Kalibre Boru San. ve Tic. A.Ş.
- Kama Dış Ticaret Ltd. Şti.
- Kaptan Demir Çelik End. ve Tic. A.Ş.
- Kaptan Metal Dış Ticaret ve Nakliyat A.Ş.
- Kardemir Dış Ticaret A.Ş.
- Kardemir Karabük Demir Çelik Sanayi ve Ticaret A.Ş.
- Kayseri Metal Center San. Tic. A.Ş.
- Keba Dış Ticaret Ltd. Şti.
- Kibar Dış Ticaret A.Ş.
- Krom Evye Sanayi ve Ticaret A.Ş.
- Matil Malzeme Test ve İnovasyon Laboratuvarları A.Ş
- Mescier Dış Tic. Ltd. Şti.
- Metal Market Dış Tic. A.Ş.
- Metalsac Tic. ve San. A.Ş.
- Mimas Mühendıslık İnşaat ve Madencilik A.Ş.
- MMK Metalurji San. Tic. ve Liman İşletmeciliği A.Ş.
- MMZ Onur Boru Profil Üretim San. ve Tic. A.Ş.
- MTC Metal Dış Tic. Ltd. Şti.
- Nata İnşaat Turizm Tic. ve San. A.Ş.
- Nihat Uyar Demir Çelik San. ve Tic. A.Ş.
- Nikel Paslanmaz Çelik San. ve Tic. Ltd. Şti.
- NK Çelik Dış Ticaret Ltd. Şti.
- Odelya Uluslararası Çelik San. ve Tic. Ltd. Şti.
- Özdemir Boru Profil Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.
- Özyaşar Tel ve Galvanizleme Sanayi A.Ş.
- Petek Boru Sanayi A.Ş.
- Posco Assan TST Çelik Sanayi A.Ş.
- Sarten Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.
- SCP Metal San. ve Tic. A.Ş.
- Tata Steel İstanbul Metal San. ve Tic. A.Ş.
- Tatmetal Demir Çelik İç ve Dış Tic. Ltd. Şti.
- Teknik Baglantı Elemanları San. ve Tic. A.Ş.
- Temsan Yapı ve Makina Endüstri A.Ş.
- Tezcan Galvanizli Yapı Elemanları San. Tic. A.Ş.
- Tolay Mühendislik Yapı End. ve İnş. San. Tic. Ltd. Şti.
- Uskon Uzay Sistem Konst. San. ve Tic. A.Ş.
- Ümran Çelik Boru Sanayi A.Ş.
- Yolbulan Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş.
- Yücel Boru İhracat İthalat ve Pazarlama A.Ş.