1. Altın Pergel Yarışması’nın sonuçları MAKTEK’te açıklanacak

Nitelikli eleman sorununa çare bulmak hedefiyle düzenlenen ve meslek liselerinin 10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerine açık olan MAKTEK 1. Altın Pergel Ulusal CNC Takım Tezgahı Tasarım Yarışması’na 16 Mart’a kadar başvurulabilecek.

A+ A-

MAKTEK 1. Altın Pergel Ulusal CNC Takım Tezgahı Tasarım Yarışması, Takım Tezgahları Sanayici ve İş Adamları Derneği (TİAD) ve Tezmaksan Eğitim Üssü Derneği’nin ortak çalışması ile düzenlenecek. Türkiye’deki nitelikli eleman sorununa çözüm bulunması amacıyla organize edilen ve meslek liselerinde yer alan 10, 11 ve 12. sınıf öğrencilerine açık olan yarışmaya 16 Mart’a kadar başvuru yapılabilecek. Yarışmanın sonuçları ise, MAKTEK Avrasya 2018 Fuarı’nda açıklanacak.

Aydoğdu: “Sektöre büyük katkı sağlayacak”
Etkinliğin Türkiye’ye ve sektöre büyük katkı sağlayacağının altını çizen TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu, “Meslek lisesi öğrencilerinin sanayinin isteklerine uygun olmaması, sanayideki şikayetler arasında önemli bir yer tutuyor. Bu soruna bir nebze çare olabilmek için; öğrencilerin araştırma-geliştirme öğrenme becerilerini geliştirmeyi ve tasarım konusunda deneyim sahibi olmalarını sağlamayı hedefliyoruz. Yarışmada amaç kazanmak değil. Anlaşma yaptığımız sponsorlar, finale kalan 10 okula ücretsiz olarak iş istasyonu, üç boyutlu katı modelleme programı ve eğitimi ve en önemlisi altı ay boyunca sürecek mentörlük sağlayacaklar” dedi.

Çeltikci: “Üretimin hazzına tanık olacaklar”
TİAD Genel Sekreteri Pınar Çeltikci ise, yarışmayla ilgili şunları söyledi: “Teknik meslek liselerinde okuyan öğrencilerimize gelecekte çalışacakları sahayı sevdirmeyi ve üretimden heyecan duymalarını sağlamayı hedefliyoruz. Bu etkinliklle öğrenciler, teoride öğrendiklerini pratikte uygulayacak ve üretimin hazzına tanık olacaklar. Elbette gençlerimiz, bu yarışma ile karşılaşacakları zorlukların yanı sıra, bir torna üretiminin imkânsız olmadığının da bilincine varacaklar.”
Sosyal sorumluluğun, özel sektörün ve STK’ların en büyük görevi olduğunu dile getiren Çeltikçi, “Eğitim, sadece sektörümüzün değil ülkemizin en büyük problemi ve aslında sorunların çözüm noktasının da ilk basamağı. Eğitimde yapılanların sonuçlarının alınması uzun zaman aldığından, bu konuda acilen bir şeyler yapılması gerekiyor. ‘Okumazsan seni sanayiye veririm’ telkininin ortadan kalkması gerekiyor. Gençlerin sanayiden uzaklaştırılmaması, bilâkis sanayinin özendirilmesi şart. ‘Okuyan ve donanımlı gençlerin sanayide yeri yok’ algısı, ülkemiz endüstrisini olumsuz etkiliyor. Sanayi-okul işbirliği bu konuda önem taşıyor. Sanayi ve okul işbirliğinin iki taraflı olması gerekiyor. Sanayici okullara el vermeli, okullar da sanayiciye kapısını açmalı. İki taraf da birbiriyle iletişim kurup, ihtiyaçlarını anlatmalı ve ihtiyaca yönelik çözümler geliştirilmelidir. Teknolojinin gündemi çok çabuk değişiyor. Meslek eğitimi veren öğretmelerin sanayideki değişimi takip etmesi, kendi bilgi dağarcığını güncelleyip öğrencilerine aktarması ğerekiyor” diye konuştu.

“Farkındalık yaratmak istiyoruz”
İşleri gereği sürekli yurtdışında bulunduklarını ve uluslararası derneklerle iletişim halinde olduklarını söyleyen Çeltikci, şöyle konuştu: “Öğrencileri motive eden ve onları sanayiye kazandıran yarışmaların sayıca fazla ve başarılı olduğunu gördük. Organize ettiğimiz MAKTEK gibi nitelikli bir fuarımız varken, bizim de böyle bir yarışma yapıp fuarımızı bir eğitim sosyal sorumluluk projesi ile taçlandırmamız gerekiyordu. Yurtdışında bu konuda tecrübeli STK’lar ve yarışmaların temsilcileriyle ile görüş alışverişi yaptık. Elbette ki; sektördeki sanayicilerle görüşüp, sektörde neye ihtiyaç duyduklarını da saptadık. Yarışmanın amacı; Türkiye’de mesleki ve teknik eğitim konusunda farkındalık yaratmak. Aslında MAKTEK Altın Pergel ile öğrencileri ülkemizde eksikliği duyulan tasarıma teşvik etmeye çalışıyoruz. Yarışma ile yerli üretimin konuşulduğu bir dönemde, takım tezgahları imalatında ihtiyaç duyduğumuz konulara yönelik dernek olarak bir adım atmayı sağlıyoruz ve gençleri de buna özendiriyoruz.”